A Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. Magyarország vezető állami tulajdonú alkalmazott kutatóintézet-hálózata, melynek célja az iparban közvetlenül felhasználható technológiák kidolgozása és kutatási-fejlesztési szolgáltatások nyújtása. 1993. évi alapításunk óta kutatóintézeteink küldetése támogatni és előmozdítani elsősorban a magyarországi vállalkozások fejlesztéseit, versenyképességét, hatékonyságát az innováció eszközeivel, technológiák rendelkezésre bocsátásával. Ennek érdekében hazai és külföldi kutatóintézetekkel, vállalkozásokkal kialakított kooperációra épülő K+F+I projekteket valósítunk meg. Komplex tudományos és műszaki megoldásokat, korszerű technológiákat szolgáltatunk hazai és határon túli ügyfeleinknek.
Kérdéseinkre Molnár Ádám a Tudományos Kapcsolatok Osztály osztályvezetője válaszol.
2014 óta működünk együtt a PiP programban, eddig elsősorban nemzetközi szakértőket fogadtatok. Mi motivál titeket a szakértők bevonására?
Fontosnak tartjuk nemzetközi szakmai kapcsolataink bővítését, és azt, hogy kölcsönösen tanulhassunk egymástól. Projektjeink általában egyedi problémákra adnak egyedi válaszokat, ehhez komplex megoldásokat kell találnunk. A PiP program erre kiváló lehetőséget nyújt, a programban ugyanis olyan unikális tudású szakemberek vesznek részt, akikkel más módon valószínűleg nem tudnánk együtt dolgozni. A hozzánk PiP együttműködésben ellátogató szakértők a nemzetközi kapcsolatok jó gyakorlatát, egyes szűkebb iparágak fejlesztési trendjeit sajátíthatják el, emellett az ismeretség hasznosnak bizonyulhat a későbbi kölcsönös piacra lépések esetén.
2015-ben egy spanyol szakértővel dolgoztatok együtt egy hónapig. Milyen feladatot bíztatok rá?
A szakértő feladata az volt, hogy elemzést készítsen a Bay Zoltán Nonprofit Kft. bizonyos szabadalmainak lehetséges spanyolországi felvevőpiacáról. Ezt a feladatot, amely egy nagyobb, házon belüli projektünkbe illeszkedik, közösen, a szakértő szakmai önéletrajzának, tapasztalatainak, érdeklődési körének figyelembe vételével definiáltuk.
Terveztek további együttműködést?
A szakértő munkájának nyomán elkészült az elemzés, amely rendkívül hasznos megállapításokat tartalmaz számunkra. A cégünk számára a spanyol piacon való megjelenés egy a lehetséges irányok közül. Rajtunk is múlik, hogy ez alapján hogyan lépünk majd tovább, és középtávon hogyan használjuk majd a PiP-ben elkezdett együttműködést. Ez a jövőben fog eldőlni.
A szakértővel való munka nem indult könnyen. Hogyan tudtatok felülemelkedni a nyelvi nehézségeken?
Meglepetésként ért minket, hogy a szakértő szóbeli angolsága nem érte el az általunk várt szintet. Szerencsére írásban jól tudtunk kommunikálni, de a szóbeli kommunikáció bizony nehézkes volt. Ezért szakmai téren főleg írott formában kommunikáltunk – ez azért is adta magát, mert abban az időszakban sokat utaztunk, gyakori volt a távolról történő bejelentkezés, az e-mailek váltása.
Remélem jó tapasztalatok is voltak. Említenél néhányat?
Szakmai téren mindkét fél számára gyümölcsözőnek bizonyult a nálunk töltött időszak. Kiemelendő még a szakértő motiváltsága, lelkesedése, amelynek nem kis szerepe volt abban, hogy a kezdeti problémákon sikerült túllépni.
Mit javasoltok a leendő hostoknak?
Érdemes több körben egyeztetni a leendő jelöltekkel a tervezett projektről, hogy az elvárt szakmai tudás, a feladatok, a várt eredmény mind világos és egyértelmű legyen. Így mind a fogadóintézmény, mind a szakértő számára a lehető legtöbb hozzáadott értéket fogja biztosítani a program. Az előzetes egyeztetések során érdemes telefonos, vagy Skype egyeztetést is beiktatni, így a nyelvtudásról, a jelölt szóbeli kommunikációs képességeiről is világos kép nyerhető.