Mohácsi Adrienn vagyok, alkalmazott környezetkutatóként végeztem a Szegedi Tudományegyetemen 2011-ben. Egyetem alatt és diplomázásom után, Párizsba költöztem nyelvet tanulni. 2 éven keresztül éltem kint. Hazatérve egy angol multinacionális cégnél helyezkedtem el, angol-francia nyelvű technikai támogatást biztosítottam informatikai területen. Mivel mindig is a szakmámban szerettem volna dolgozni, így kerestem a lehetőségeket. A Pip programra egy véletlen folytán bukkantam a Facebookon. Azonnal megtetszett és megpályáztam. Végre elindulhattam a végzettségemnek megfelelő úton, hogy tapasztalatokat szerezzek.
Hol és melyik szervezetnél töltötted a hazai és nemzetközi placementedet? Milyen projekten dolgoztál?
Magyarországi placementemet a Földművelésügyi Minisztérium Környezetfejlesztési alosztályán töltöttem. Egy nagyon kedves, szakmailag felkészült csapattal dolgozhattam együtt. A projektem alapja a szelektív hulladékgyűjtés volt. Különböző típusú hulladékáramok újrahasznosításával kapcsolatban végeztem kutatásokat, fordításokat nemzetközi területen. Ezekből dokumentációt csináltam a Minisztérium számára, amit így ők a jövőben kutatási, fejlesztési célokra tudnak használni.
Nemzetközi placementemet a spanyolországi Valenciában volt szerencsém eltölteni az Agua de Valencia magyarul a Valenciai Vízműveknél. Itt nagyon érdekes hónapot töltöttem el. Valencia régiójának vízellátását ismerhettem meg, amit 4 víztisztító üzem biztosít. Mind a négyben jártam és kutattam, de napi munkámat a legnagyobb, La Presa nevű víztisztító bázison töltöttem, ami 30 km-re található észak-nyugatra Valencia városától. A feladatom az üzem egy heti ökolábnyomának kiszámítása volt, mindent figyelembe véve. Ez után azt becsültem meg, hogy a kibocsátott Co2-t hány fa ültetésével lehetne megkötni, hogy az tisztító üzem zéró káros anyag kibocsátással tudjon működni. Mindeközben egy spanyol egyetemista lány, aki szintén az üzemben dolgozott, ezt a témát választotta magának diplomamunkájához, így a munkám eredményét rögtön fel is használta, továbbvitte.
Mit tanultál, mit hozol haza a program után? Hogyan hasznosítod a tapasztalatokat a munkád során?
A program során erősödött bennem az érzés, hogy mindenképp ebben a szakmában szeretnék dolgozni. Ennek az lett a vonzata az életemben, hogy miután a nemzetközi placementről hazatértem, felmondtam a pozíciómban és egy új, rugalmasabb munkát végzek, ami mellett tanulni kezdtem.
Sikeresen felvételiztem a BME-re, munkavédelmi szakmérnöki posztgraduális képzésre, amit 2016 februárjában kezdek meg, így szélesítve szakmai tapasztalataimat, és növelve a lehetőségeimet.
Ezen felül azon munkálkodom, hogy a cégünk, mint fogadó szervezet vegyen részt a következő PiP programban, illetve egy green office irány is tervben van.
Mit adott neked a program?
Kis túlzással mondhatom, de a program az “életemet mentette meg”. Amikor jelentkeztem akkor az életemnek egy nagyon mély szakaszában voltam, ahol éreztem, hogy csinálnom kell valamit, s ekkor jött szembe velem a program lehetősége. Az egész fél év olyan tapasztalatot, kapcsolatokat, sikert és önbizalmat adott ami kihatott a jövőmre is. A hazatérésem után új lehetőségek új célok után néztem amik most szépen el is kezdtek kamatozni. Minden megváltozott körülöttem és épp olyan irányba indult el amerre szerettem volna szakmailag.
Nagyon hálás vagyok ennek a programnak, hogy ilyen fantasztikus dolognak lehettem a részese.